Staunton is host to track quad meet; boys and girls place 2nd
April 14, 2022
Staunton High School hosted a track meet on Wednesday April 6th with teams participating from Carlinville, Greenville, O’Fallon (First Baptist Academy) and Staunton
Men's Division
Carlinville won the men’s division with 103 team points winning first-place points in 13 events.
Staunton placed second with 79 team points led by Drake Dufrain with first-place points in 2 events (110 & 300 hurdles) and 2nd in triple jump. Coby McDonald also scored a first-place finish for Staunton in the 400 meters.
Greenville scored 37 and O’Fallon finished with 15.
Staunton points:
100 meters: Braden Buffington 2nd, Dylan Jarden 4th, Zach Mathis 6th.
200 meters: Ethan Rantanen 2nd, Buffington 3rd, Jacob Dillon 4th,
400 meters: Coby McDonald 1st (1:02.3), Jarden 3rd, and Mathis 4th
800 meters: Thomas Ogata 3rd, Broc Best 5th
1600 meters: Nicholas Monahan 2nd, Trey Luketich 9th
3200 meters: Ethan Tew 8th
110 hurdles: Drake Dufrain, 1st (17.1)
300m hurdles: Dufrain 1st (45.8) and Ogata 2nd
4x100 relay: Colin Mullenix, Ethan Rantanen, DrakeDufrain and Jacob Dillon, 2nd; Damion Tew, Hunter Wallace, Curtis Orr and Anthony Sansone 4th.
4x200 relay: Mullenix, Rantanen, Tew, & Dillon, 2nd
4x400 relay: Ogata, Michael Brand, Best and Wallace 4th
4x800 relay: Monahan, Best, Luketich, Ogata, 2nd.
Shot put: Joseph Cisler 4th, Joe Goss 6th, Zach Young 8th
Discus: Goss 4th, Cisler 5th, Young 8th
Long jump: Buffington 2nd
Triple jump: Dufrain 2nd, Buffington 3rd
Women's Division
The Carlinville girls won first place in 9 events and totaled 73 team points to win first place in the meet. Staunton was second with 59, followed by O’Fallon 39 and Greenville 33.
The Staunton girls were led by Grace Bekeske with a 1st place in the triple jump (8.48m) and 2nd in the high jump; Gianna Bianco with a 1st in the high jump (1:45); Lilly Trettenero was 1st in the pole vault (2:13m); Sam Schnefke won first in the 1600 meters (7:20.0); plus the 4x200 and 4x800 relay teams both won first place.
Staunton Points:
100 meters: Lilly Trettenero 2nd, Grace Bekeske 5th
800 meters: Sarah Wright 3rd
1600 Meters, Sam Schnefke 1st
4x100: Trettenero, Bekeske, Claire Baima, Bianco, 2nd
4x200: Trettenero, Pfeiffer, Hester, Bianco, 1st place (2:04.7)
4x400: Bianco, Wright, Lexi Hester, Lexi Pfeiffer, 2nd
4x800: Pfeiffer, Wright, Schnefke, Hester, 1st place (12:32.8)
High jump: Bianco, 1st (1:45m); Bekeske, 2nd
Pole vault: Trettenero 1st (2:13m)
Long jump: Brianna Hainaut, 3rd
Triple jump: Bekeske 1st (8:48m)
Reader Comments(0)